BENİM İÇİN TEKNOLOJİ

Teknoloji benim fenerim yolumu aydınlatıyor.Benim neslim dinazor nesli.Ben böyle adlandırıyorum.Biz bilgisayarlarla doğmadık. Teknoloji yaşamımıza sonradan girdi. İyi ki de girdi…Özellikle pandemi döneminde bu yetkinliğimizi geliştirme çabası bizi geliştirdi değiştirdi dönüştürdü ve değiştirmeye devam ediyor.Ben “ZOOM “ ile ilk pandemi döneminde tanıştım. Düşünün bir toplantı yapılıyor ve o toplantıya dünyanın her bir köşesinden katılım sağlanabiliyor….Tek bir tuşla bilgi, o bilgiyi almak isteyen herkese ulaşabiliyor.Paylaşmak benim için önemli bir değer……

Ben çocuklarımla aynı dili konuşabilmek ,onlarla iletişim kurabilmek ve hatta yüz yüze iken aktarma fırsatı bulamadığım bazı önemli bulduğum mesajları onlara ulaştırabilmek için sosyal medyayı kullanmaya başlamıştım. Şimdi ise şu anki hedeflerimi geçekleştirebilmek için sosyal medyayı daha etkin nasıl kullanabilirimin peşindeyim. Hayalimde canlandırdıklarımı nasıl yapabilirim, teknik yetkinliğimi bu doğrultuda nasıl geliştirebilirimin yollarını arıyorum.

Benim için teknoloji yüz yüze iletişimi kesen bir olgu değil. Çocuklarım bilirler ben konuşurken eğer benimle değil iseler yani aynı anda bilgisayar veya telefon ellerinde bir başka meşguliyetleri varsa ben konuşmamı keserim.Devam etmem. Çünkü ben gerçek iletişim nedir ne değidir biliyorum. Bu bana profesyonel meslek yaşantımın harika bir hediyesi.Kıymetli hocam Doğan Cüceloğlu hep derdi ki”Gerçek iletişim iç dünyamızın bir başkasının iç dünyasına ulaşmasıdır…..BİR CANIN BİR CANA ULASMASI…Bu benim bugüne kadar öğrendiğim en güzel iletişim tanımı diyebilirim.

Peki şu an ne durumdayız. Ben bu zorlu dönemde teknoloji olmasaydı ne yapardık acaba diye sormak istiyorum….Hayatımız neye benzerdi ? Dipsiz kuyuların dibine mi inerdik.?

Ben teknolojiye minnettarım.Uzakları yakın kılan, iletişim bağlarımızın devamını sağlayan, istediğimiz bilgiye istediğimiz an ulaşmamızı mümkün kılan, istediğimiz değerlere doğru yol almamızı sağlayan teknolojiye minnettarım.

Ben teknoloji sayesinde ufka doğru yol alabildiğime,tek tek yıldızları keşfedebildiğime ve bu yolculuğun da bedelinin ucuzladığına inananlardanım. Kısacası siz ne öğrenmek istiyorsunuz ona karar verin yeter.Mekansal anlamda özgürsünüz.Yeter ki iyi çeken bir internetiniz olsun. Bundan daha büyük bir özgürlük olabilir mi? Ben beni ben yapan değerlerimle teknolojiyi de hedeflerim doğrultusunda bir araç olarak kullanmaya çalışarak adım adım yürüyorum.Kalbim gerçekten ne istiyor biliyorum.

Yaşam yolculuğunda direksiyonda siz yoksanız mutlaka birileri o direksiyona oturacaktır.. Ve oraya oturan her kim ise sizden daha iyi olmayacaktır diye düşünüyorum.Yaşam bana hatasıyla sevabıyla o direksiyona oturmayı, yavaş,hızlı ,iyi ,kötü her nasılsa o direksiyonu kullanmayı öğretti ve öğretmeye devam ediyor.Koçlukla birlikte zaten “keşke”ler “asla olamaz “ lar silinip gitti çoktan…

Ben direksiyondayım ….Teknoloji ben izin verdiğim sürece ve benim izin verdiğim ölçüde bana eşlik ediyor.Seçme özgürlüğüm var.Ne demiş atalarımız “herşeyin azı karar,çoğu zarar” . O dengeyi bulmak bize bağlı.. Teknoloji bize hizmet edecek.Ama biz teknolojiye hizmet ediyorsak tabii ki durup düşünmekte yarar var. Zıtlıklarla başedebilme becerilerimizin geliştiği bu zorlu pandemi döneminde bırakalım biz izin verdiğimiz ölçüde bize hizmet etmeye devam etsin.Belki de teknolojinin tuzağına düşmemeyi,daha az bedel ödemeyi ve belki de en önemlisi algımızı yönetmeyi öğrenmemiz için bir farkındalık yaşamamızı sağlar… Ne dersiniz???

Not: Bu yazıyı yazmamda bana esin kaynağı olan dün akşam katıldığım TEKNOLOJİ: Direksiyonda Kim Var ?Zi Bakışı Sohbeti. Değerli Hocam Zerrin Başer ‘e ve Sevgili İrem Tümer’e düşündürücü güçlü soruları ve paylaşımları için çok teşekkür ederim.

BENİM İÇİN TEKNOLOJİ” üzerine 12 yorum

 1. sema randoll

  Meralcim, herzamanki gibi harikuladesin. Senin bu duru üslubuna hayranim. “Iletisimde yeni Teknolojiler” konusu icinde yasadigimiz dönemin bize en önemli hediyelerinden biri diye düsünüyorum ben de aynen senin gibi. Ayrica cok haklisin: direksiyonda kendim olmaliyim/varim. Yazilarini hep merakla bekliyorum. Sevgiler. Sema

  Liked by 1 kişi

  1. Fehmiye Zafer ŞENGÖREN

   Meral’cim yazın beni taaa nerelere götürdü…İş hayatında ilk bilgisayar ile tanıştığımız günlere…Daktilo ve Facit hesap makinesi iken hoop diye bilgisayar geldi masalarımıza. Nasıl da korkardım tuşlara basmaya…Ya yanlış olursa?”oysa bir “back” tuşu vardı. Ve tabi hızla gelinen bu günler. Ekrandan toplantılar, eğitimler, torunlara kavuşmalar. İyi ki teknoloji varmış yoksa bu pandemi ile nasıl başederdik. Ama…senin de bu güzel yazında belirttiğin gibi “direksiyonda kendimiz olmak” kaydıyla.
   Kalemine sağlık arkadaşım.

   Liked by 1 kişi

 2. Sema Randoll MaRhyThe Systems GmbH & Co. KG

  Meroskacim,

  bu harikulade yeni yazini hemen okudum. Bizim firmada benim de bir neswletter yazma imkanim var. Her üc ayda bir kendi müsterilerimize birseyler yaziyorum. Müsaade edersin, senin metni Almancaya tercüme edip, kaynak belirterek bizim newsletterlerimiz üzerinden yayinlayabilirmiyim? Istersen yayinlayacagimiz metni tabbiiki önceden sana yollarim.

  Ne dersin, yapalim mi böyle bir sey?

  Sevgiler.

  Sema

  Liked by 1 kişi

 3. İpek Zeyrek

  Meralcim, gerçekten bizim neslin teknolojiyle
  İmtihanı her geçen gün hız kazanıyor, ama bu hızı istediğimiz şekilde ayarlamak ve dümende olmak çok güzel….
  ben şimdiden torunlarımızın içinde yaşayacağı teknolojiyi çok merak ediyorum, kimbilir nelerle tanışacaklar…

  Liked by 1 kişi

   1. Gül Özal

    Bir Çin atasözü der ki, Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde öteki kuşaklar serinler. Bizleri teknoloji ile buluşturanlara binlerce teşekkür borçluyuz. Kendi kişisel medyamızı özgürce yaratabilmemizin yanısıra, teknolojinin nimetlerimi pandemi sürecinde ziyadesiyle kavradık. Ulaşabildiğimiz kadar varız !

    Liked by 1 kişi

   2. Yaşasın Teknoloji o zaman🥂
    Teknoloji kurbanı olanlarda var tabii ki ama …. Sonucta direksiyonda kim var sorusunu soracak da yine BiZİZ🙏
    Gülcüm Cin atasozunu de havada kaptım haberin olsun🤣🤣🤣

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.